نرم افزارهای جاسوسی و مقابله با آنها

● نرم افزار جاسوسی چیست؟

حتما تاحالا برایتان پیش آمده است که در حال کار با اینترنت ناگهان پنجره های مختلف زیادی بدون میل شما باز می شوند که اصطلاحا popup windows نام دارند و وقت زیادی را باید برای بستن آنها صرف کنید. اگر در آن موقع کم حوصله باشید سریعا از کوره در میر وید! این مطلب به شما کمک می کند که متوجه شوید این پنجره های مزاحم از کجا می آیند.

 نرم افزار جاسوسی هر نوع فناوری یا برنامه روی کامپیوتر شماست که اطلاعات را بطور پنهانی جمع آوری می کند. این دیتا سـپـس به تـبـلیـغ کنـندگان یـا به سـایـر گـروه هـای علاقـه مند فـروخــته می شود. نـوع اطلاعـاتی که از کامپیوتر شما جـمع آوری می شود متفاوت است. بعضی نرم افزارهای جاسوسی فقط اطلاعات سیستمی شما را ردیابی می کنند – مانند نوع اتصال شما به اینترنت و سیستم عامل کامپیوترتان .

بقیه نرم افزارهای جاسوسی اطلاعات فردی را جمع آوری می کنند مانند ردگیری عادات و علائق شما در هنگام کار با اینتـرنت و یـا گاهـی بدتـر، با فایـلهای شخصی شما سـروکـار دارند. نرم افزار جاسوسی بدون رضایت و اجازه کاربـر نصـب می گردد. (چنانچه به یک شرکت اجازه جمع آوری دیتا را بدهید، دیگر نام این عمل جاسوسی نیست، بنابراین همیشه قبل از اجازه دادن، موارد افشای دیتا بصورت آنلاین را با دقت بخوانید). بــعـضی افراد به جـاسـوسـی عمـومی که گرایشات ایـنتـرنـتـی و نرم افزاری را ردگیری می کند تا جاییکه اطلاعات مشخصه فردی را شامل نشود، اعتراضی ندارند. اما بقیه به هر نوع دیتایی که بدون اجازه از کامپیـوترشان برداشـته می شود، مـعترض هستند. بهرحال، نرم افـزار یـا ابزاری کـه این اطـلاعـات را جمـع آوری مـی کند، نـرم افـزار جـاسـوسی نـامـیـده می شود.

 نصب نرم افزار جاسوسی روی کامپیوتر شما می تواند با مشاهده یک وب سایت، دیدن یک ایمیل به فرمت HTML یا با کلیک کردن یک پنجره بازشونده (pop-up) آغاز شود. روند دانلود به شما اطلاع داده نمی شود، بنابراین شما از اینکه کامپیوترتان پذیرای یک نرم افزار جاسوسی شده است، بی اطلاع خواهید ماند.

● تولد نرم افزارهای جاسوسی

قبل از ظهور نرم افزارهای جاسوسی تبلیغ اینترنتی از طریق قرار دادن bannerهایی بود که در صفحات وب قابل مشاهده بود (البته هنوز هم وجود دارند)، و کاربران با کلیک کردن روی آنها از اطلاعات یا خدمات ارائه شده به دلخواه آگاهی می یافتند. اما بتدریج کاربران از این نحو تبلیغ خسته شده بودند و به این ترتیب تبلیغ کنندگان در حال ورشکستگی بودند، زیرا میزان درآمد آنها متناسب با میزان کلیک از طرف بازدیدکنندگان بر روی تبلیغاتی بود که بر روی وب سایت خود قرار می دادند.

تبلیغ کنندگان دریافتند که اگر همچنان می خواهند از طریق اینترنت درآمد داشته باشند، مجبور به تغییر تاکتیکهایشان هستند. بسیاری از آنها دریافت خود را بر اساس میزان واقعی فروش قرار دادند. بقیه به راههای جدید تبلیغ فکر کردند. آنها به روشی تازه رسیدند که به آنها اجازه تبلیغ محصولات را بدون داشتن وب سایت یا سرویس دهنده می داد و به این ترتیب نرم افزارهای جاسوسی پدید آمدند.

در ابتدا نرم افزار جاسوسی در دل برنامه های رایگان قرار می گرفت، اما بعده ها به حقه های کثیف تری! رو آوردند و آن استفاده از سوءاستفاده های هکری برای نصب نرم افزار جاسوسی روی کامپیوترهاست. اگر از سیستم های عامل رایج استفاده می کنید شانس شما برای داشتن نرم افزار جاسوسی روی سیستم تان بیشتر است. براحتی می توان ادعا کرد که بسیاری از کاربران خانگی بر روی کامپیوتر خود جاسوس! دارند.

● انواع نرم افزارهای جاسوسی

همانطور که گفته شد، نرم افزار جاسوسی هر نوع نرم افزاری است که اطلاعات را از یک کامپیوتر بدون آگاهی کاربر بدست میاورد.

● انواع زیادی از این نوع نرم افزارها در اینترنت فعال هستند اما میتوان آنها را به دو گروه عمده تقسیم کرد:

نرم افزار جاسوسی خانگی (Domestic Spyware)

نرم افزاری است که معمولا توسط صاحبان کامپیوترها بمنظور آگاهی یافتن از تاثیرات اینترنت برروی شبکه های کامپیوتری خودشان، خریداری و نصب می گردد. مدیران از این نرم افزار برای آگاهی از فعالیتهای آنلاین کارمندان استفاده می کنند. بعضی افراد نیز برای اطلاع از فعالیتهای سایر اعضاء خانواده استفاده می کنند (مانند مشاهده محتویات اتاقهای گفتگو توسط والدینی که کودکانشان در آنها شرکت می کنند)

 یک شخص ثالث نیز می تواند نرم افزار جاسوسی را بدون آگاهی صاحب کامپیوتر نصب کند. مجریان قانون از نرم افزارهای جاسوسی برای آگاهی یافتن از فعالیت مجرمانی استفاده میکنند که این مجرمان خود از همین نرم افزارهای جاسوسی برای حصول اطلاعات از کامپیوترهای شخصی به قصد دزدی دارایی ها استفاده کرده اند.

نرم افزار جاسوسی تجاری (Commercial Spyware)

این نرم افزار که بعنوان adware نیز شناخته می شود، نرم افزاری است که شرکتها برای تعقیب فعالیتهای وبگردی کاربران اینترنت استفاده می کنند. این شرکتها اغلب اطلاعات حاصل را به بازاریابان می فروشند و آنها کاربران را با تبلیغات خاص مورد هدف قرار می دهند – منظور تبلیغاتی است که با علائق کاربر مطابقت دارد و به احتمال زیاد برای وی جذاب است. بدست آوردن اطلاعات به این سادگی موجب خوشحالی تبلیغ کنندگان می شود. سابقا، بازاریابان برای فهمیدن علائق افراد باید آنها را از طریق برگزاری مسابقات یا موارد مشابه تطمیع می کردند. آن روشهای کسب اطلاعات شخصی هنوز وجود دارد، اما در آن روشها قدرت خواندن و اطلاع از سرنوشت اطلاعات شخصی و پذیرفتن یا نپذیرفتن آنها توسط افراد وجود دارد. بهرحال، اطلاع از سلیقه های شما بصورت پنهانی با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی بسیار آسانتر است و تصویر بسیار کاملتری به صنعت بازایابی ارائه می کند. در کل می توان ادعا کرد که نرم افزارهای جاسوسی همه جا هستند. منتظر مقاله های بعدی در این زمینه در سایت گروه امداد امنیت کامپیوتری ایران باشید.

● انواع و اهداف نرم افزارهای جاسوسی مختلف

نرم افزار جاسوسی هرچه نباشد، حداقل یک عامل آزاردهنده است که سرعت کامپیوتر را کم می کند، هارددیسک سیستم را بی جهت پر می کند و کامپیوتر شما را به هدفی برای تبلیغ کنندگان تبدیل می کند. فراتر از آگاهی از اطلاعات خصوصی شما، نرم افزار جاسوسی می تواند بعنوان ابزاری برای جرائمی مانند تقلب در شناسایی مورد استفاده قرار گیرد. ● در ادامه لیستی از انواع مختلف نرم افزارهای جاسوسی و هدفشان ارائه می شود.

1) ثبت کنندگان نشانی های وب و صفحات نمایش ثبت کنندگان نشانی های وب، وب سایتها و صفحات دیده شده را ردیابی می کنند. ثبت کنندگان صفحه نمایش می توانند یک تصویر سیاه وسفید کوچک (برای کم کردن حجم تصویر) از صفحه پیش روی شما در هر زمان بگیرند و این تصاویر را بدون اطلاع شما ذخیره یا ارسال کنند. این روشها برای جاسوسی های خانگی متداول هستند.

2) ثبت کنند گان چت و ایمیل این ثبت کنندگان یک کپی متنی از تمام ایمیلهای واردشونده و خارج شونده و چتها تهیه می کنند. یک جاسوس خانگی به کرات از این روش استفاده می کند.

3) ثبت کنندگان کلید و کلمات عبو هنگامی که شما مشغول کار با کامپیوتر هستید، یک نفر بالای سر شما ایستاده است و اعمال شما را نظارت می کند! ثبت کننده کلمه عبور این کار را می کند یعنی کلمات عبور تایپ شده را ردگیری می کند. اما ثبت کننده کلید تمام آنچه را که تایپ می شود، ثبت می کند.

● حشرات وبی!

حشرات وبی بعنوان جاسوسان تبلیغ کننده یا نرم افزارهای تبلیغ شناخته می شوند. هنگامی که شما چنین نرم افزاری روی کامپیوتر خود دارید، بعد از انجام بعضی کارها، مانند تایپ کردن عباراتی در یک موتور جستجو، پنجره های بازشونده تبلیغاتی خاصی را مرتبط با عناوین مورد جستجو دریافت می کنید. این تبلیغات حتی گاهی می توانند زمانی که به اینترنت متصل نیستید، بر روی صفحه شما ظاهر شوند. اگر بطور پیوسته زیربار صفحات تبلیغاتی قراردارید، احتمالا یک حشره وبی بر روی کامپیوتر شما نصب شده است.

● مرورگر ربایان!

بعضی ها کامپیوتر شما را برای استفاده خودشان بخدمت می گیرند کاربران نرم افزارهای جاسوسی می توانند اتصال شما را برای ارسال اسپم هایشان از طریق سرویس دهنده اینترنت شما، بربایند!!! به این معنی که یک اسپم ساز انگل می تواند هزاران ایمیل اسپمی را از طریق اتصال کامپیوترتان به اینترنت و آدرس ISP شما، ارسال کند. دسترسیهای با سرعت و حجم بالا به اینترنت معمولا هدف این نوع کاربران قرار می گیرند. اغلب قربانیان متوجه نمی شوند که از اعتبار آنها سوءاستفاده شده است، تا اینکه به خاطر شکایت علیه اسپم ها، سرویس دهنده اینترنت اتصالشان را قطع کند.

● مودم ربایان!

اگر برای اتصال به اینترنت از یک مودم و خط تلفن استفاده می کنید، یک فرد بی مرام! ممکن است قادر باشد یک شماره گیر آنلاین برای برقراری یک اتصال جدید اینترنت بر روی کامپیوتر شما نصب کند. این اتصال ممکن است یک اتصال راه دور با هزینه بالا باشد. هنگامی که قبض تلفن بدستان میرسد، به شما شک وارد خواهد شد. این نرم افزارهای جاسوسی اغلب داخل اسپم و ایمیلهای مربوط به امور جنسی قرار دارند. بازکردن ایمیل میتواند بصورت سهوی باعث آغاز نصب شماره گیر شود. این افراد بدذات! که پی گیریشان کار آسانی نیست، روی این حقیقت حساب می کنند که شما قبض تلفن را قبل از اینکه فرصت پیگیری داشته باشید، پرداخت می کنید.

● PCربایان

 PCربایان میانبرهای(shortcuts) اینترنتی را در فولدر Favorites شما بدون خبردادن به خودتان قرار میدهند. این میانبرها باعث می شوند که بسیاری بطور اتفاقی از وب سایتشان دیدن کنید و به این ترتیب بصورت تصنعی آمار ترافیک سایت خود را بالا می برند. این اتفاق به آنها اجازه دریافت مبالغ بیشتری را بابت تبلیغات در سایتشان می دهد که هزینه پرداخت شده آن در واقع زمان و پهنای باندی است که از شما گرفته می شود. ممکن است بتوانید با تغییر انتخابهای اینترنت خود از دست این Fovorites کاذب رها شوید، اما گاهی تنها راه خلاص شدن از شر این لینکهای مزاحم پاک کردن آنها از داخل رجیستری است. بهرحال، ممکن است این نرم افزار جاسوسی طوری طراحی شده باشد که با هر بار راه اندازی مجدد کامپیوتر خودش را در داخل رجیستری قرار دهد. تنها راه حل پیش پای شما برای کشتن این نوع جاسوس متجاوز! فرمت کردن هارد کامپیوتر یا استفاده از یک برنامه ضدجاسوس بسیار قدرتمند است.

● ترواها و ویروس ها مانند اسب چوبی تروا که یونانیان برای ورود به شهر تروا استفاده کردند، این نرم افزار برای سوءاستفاده از کامپیوتر شما، خود را به شکلی بی ضرر درمیاورد. دیتای شما ممکن است کپی، توزیع یا تخریب شود. ویروس نیز مشابه تروا است با این تفاوت که قدرت ایجاد شبیه خود را دارد تا باعث خسارت به کامپیوترهای بیشتری شود. بهرحال، هردوی این قطعات آسیب رسان می توانند تحت تعریف نرم افزار جاسوسی قرار بگیرند، زیرا کاربر از وجودشان بی اطلاع است و هدف واقعی آنان را نمی داند.

● چگونگی قرارگرفتن نرم افزار جاسوسی روی کامپیوتر و روش مقابله به آن تنها مساله در مورد نرم افزار جاسوسی این نیست که چه مدت روی کامپیوتر شما قرار داشته و چه قصدی دارد، بلکه فهمیدن اینکه چگونه و از کجا این برنامه وارد کامپیوتر شما شده است، در درجه اول قرار دارد.

با نرم افزارهای جاسوسی و انواع و عملکرد آنها آشنا شدیم. درست مانند علفهای هرز که بدون سروصدا هنگام قدم زدن در جنگل به جوراب شما می چسبند، هنگامی که مشغول گشت و گذار در اینترنت هستید، نرم افزار جاسوسی خودش را مانند یک مسافر قاچاقی به کامپیوتر شما می چسباند! اما قبل از اینکه هرچیزی بتواند روی کامپیوتر شما نصب گردد، معمولا باید روی چیزی کلیک یا برنامه ای را باز کنید. در زیر چند تا از معمولترین روشهای مورد استفاده برای فریب دادن کاربران برای نصب نرم افزارهای جاسوسی بیان شده است:

 ▪ بازکردن ایمیل اسپمی

▪ کلیک کردن روی پنجره های بازشونده فریبنده

 ▪ دانلود کردن رایگان برنامه ها، بازیها، ابزارها و غیره

▪ برنامه های اشتراک فایل

 ▪ مشاهده وب سایتهای ناجور!

▪ نرم افزارهای اجرای فایلهای صوتی و تصویری آنلاین

درحالیکه حجم فراوانی از محتوا روی اینترنت قرار دارد که برای تماشای اعمال شما بصورت پنهانی طراحی نشده است، بسیاری از نرم افزارهای رایگان یا ازرده خارج وجود دارد که بی سروصدا همراه با نرم افزار جاسوسی وارد کامپیوتر شما می شود. نرم افزار جاسوسی نه تنها علائق شما را برای تبلیغ کنندگان آشکار می سازد، بلکه می تواند منجر به افشای اطلاعات شخصی نیز شود. ببینیم نرم افزار جاسوسی چگونه روی هارددیسک شما قرار میگیرد و شما برای جلوگیری از آن چه می توانید بکنید.

اولا، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که کاربران انجام میدهند این است که قبل از شروع گشت و گذار در وب تنظیمات سطح امنیتی خود را بسیار پایین انتخاب می کنند. سطح امنیتی پایین به تمام کوکی ها و برنامه های جاسوسی به سادگی اجازه ذخیره شدن در حافظه کامپیوتر را میدهد.